Ellen Fries nya lärare i handelsämnen

Vi vill presentera Nelly Johnsson, vår nyanställda lärare i handelsprogrammets ämnen.

Bild på Nelly

Om Nelly Johnsson

Ämnen

Legitimerad gymnasielärare i företagsekonomi, entreprenörskap, bild och media. Magisterexamen i pedagogiskt ledarskap. 

Om att undervisa

En av mina drivkrafter är att skapa kreativ undervisning där elever får prova på olika sätt att ta till sig kunskap. Det kan vara allt från ämnesövergripande projekt till samarbeten med näringslivet. Jag tycker att praktik (APL) är en viktig del i undervisningen. Viktig för att eleverna ska få yrkeskunskaper och kontakt med den bransch som de är intresserade utav. 

Om mina ämnen

Eftersom jag har ett stort intresse av ledarskap och marknadsföring med inriktning mot reklam, så är företagsekonomi och de estetiska delarna i media och bild något som jag gillar. Ledarskap och marknadsföring är som en röd tråd när elever startar företag, från idé till att de ska marknadsföra sin affärsidé. När elever får prova på att leda ett företag eller ett projekt så ser jag dem växa och tro på sig själva och sin egen förmåga. 

Erfarenhet

Arbetat som både låg-mellan och gymnasielärare. Har även undervisat på ekonomiprogrammet, hantverksprogrammet, samhällsprogrammet och handelsprogrammet. 

Intressen

Färg och form samt privatekonomi

30 mars 2020