Informationskväll för dig som sökt idrottsgymnasium till hösten

Om du har sökt idrottsgymnasium till hösten är du och dina föräldrar välkomna på en inspiration- och informationskväll via teams 27 april. Under kvällen kan ni får svar på era frågor och vi hjälper er att förbereda er på bästa sätt inför skolstarten.

Tider och länk till teams

Torsdag 27 april 2023
Via Teams Klicka här för att ansluta till mötet

Du behöver inte anmäla dig – koppla bara upp dig via teams-länken. 

Dagordning

18.20 Mötet öppnas i god tid för anslutningar

18.30 Henrik Gaddefors & Elin Bergblom – Inledning

18.35 Jörgen Norman – Celsiusskolan

18.45 Ulla Klefbom – Lärlingsutbildning på Ellen Fries gymnasium

18.55 Ashkan Kiani – Idrottsläkare Nyby Vårdcentral

19.05 Malene Pongratz – Uppsala Gymnasieboende

19.15 “Frågestund i soffan” Lärare, Specialidrottslärare och 2 st elever

19.45 Avslut + ev frågor från chatten

Till dig som elev, att tänka på

Har du tusen frågor inför skolstarten till hösten? Du kanske redan nu funderar på: Hur ser klassindelningen ut? Går jag tillsammans med alla i min idrott? Hur ser veckoschemat ut, när tränar vi? När startar LIU, NIU och RIG upp med sin första träning? Behöver jag förbereda någonting under sommaren? Vad händer om jag blir skadad? Du har garanterat fler funderingar.

Till dig som förälder, att tänka på

Vad kan jag som förälder tänka på för att förbereda mitt barn som ska börja på LIU, NIU eller RIG? Jag kanske har ett barn som ska flytta till elevboendet? Vad finns det för support ”runt” mitt barn som kan vara bra för mig att veta?

Frågor om kvällen

Kontakta elin.bergblom@rfsisu.se

Vi ser fram emot ert deltagande i högsta grad!

 

Varmt välkommen önskar 

Henrik Gaddefors & Elin Bergblom
LIU, NIU och RIG
Idrottsgymnasiet i Uppsala

24 april 2023